O programie:
„Szkoła z klasą 2.0” to program edukacyjny prowadzony od pięciu lat przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Program ten jest skierowany do nauczycieli i dyrektorów wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski, którzy widzą potrzebę edukacji medialnej w szkole, chcą kształtować u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii, i którzy są przekonani, że stosowanie TIK może pomóc w mądrej i skutecznej edukacji. Projekt pomaga też rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Nasza szkoła w programie:
Od pierwszej edycji nasza szkoła uczestniczy w tym programie. W roku szkolnym 2010/2011 zadania realizowane były przez uczniów szkoły podstawowej, natomiast od roku 2011/2012 w działaniach uczestniczą głównie wychowankowie gimnazjum. Dotychczasowa obecność naszej placówki w tym przedsięwzięciu została doceniona poprzez przyznanie Zespołowi Placówek Oświatowych w Krzywaczce Certyfikatów 2.0. W ramach „Szkoły z klasą 2.0” w naszej szkole przeprowadzono m.in. lekcje z wykorzystaniem TIK, zorganizowano debatę szkolną i zredagowano Kodeks 2.0, zrealizowano projekty edukacyjne oraz publikowano materiały z bieżącej działalności na blogach uczniowskich. Oto kilka przykładów naszej działalności w programie:
Lekcje z wykorzystaniem TIK: quiz językowy (j. angielski), tak zwane „e-lekcje” oraz wirtualny przewodnik po miejscach związanych z lekturą (j. polski), prezentacje multimedialne (matematyka, historia), miniprojekt (przyroda, informatyka).
Kodeks 2.0, który zawiera zasady korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i w uczeniu się – znany wszystkim nauczycielom oraz uczniom naszej szkoły.
Projekty edukacyjne, między innymi: Dwutlenek węgla – pożyteczny i szkodliwy, Internetowa gra logiczna Sudoku, program telewizyjny: „Co jadano w Soplicowie? Podróże kulinarne klasy IG”, Poznajemy Wielką Brytanię – stworzenie strony internetowej; Moja mała Ojczyzna – strona internetowa, wirtualna gazetka (tak zwany qmam) „Obrazki z Krzywaczki”; pamiątkowa płyta kompaktowa „Życie to nie teatr” zawierająca piosenki śpiewane przez chór gimnazjum w Krzywaczce „Unisono”, teledysk do utworu „Kiedy umrę, kochanie”, strona internetowa chóru; film „Historia szkoły w Krzywaczce. Filmowa podróż z kl. II A”.
Kodeks 2.0
1. Nigdy nie podajemy w internecie swoich danych osobowych oraz nie spotykamy się z osobami poznanymi przez internet. Zachowujemy szczególną ostrożność, korzystając z portali społecznościowych.
2. Wykorzystując w pracach zasoby internetu, zawsze podajemy źródło informacji i ich autora, nie publikujemy oraz nie kopiujemy prac innych autorów.
3. Zawsze sprawdzamy wiarygodność informacji znalezionych w sieci.
4. Nauczyciele mają adresy e-mailowe przeznaczone do kontaktu z uczniami oraz z rodzicami, ich wykaz znajduje się na stronie internetowej placówki.
5. Nauczyciele i uczniowie wspierają się w sprawie nowinek technologicznych.
6. Nie zamieszczamy w sieci materiałów obraźliwych, poniżających lub w jakikolwiek inny sposób dotykających kolegów/koleżanki. Każdy zauważony przejaw cyberprzemocy zgłaszamy nauczycielom lub osobom dorosłym.
„Szkoła z klasą 2.0” edycja 2014/2015
Zgodnie z hasłem przewodnim, w tym roku szkolnym działania w programie dotyczyć będą głównie czytania i odkrywania. Poza zadaniami realizowanymi przez nauczycieli 2.0, zaplanowaliśmy m.in.
Stworzenie zakładki na stronie internetowej szkoły dotyczącej działalności biblioteki (znajdą się tutaj informacje na temat nowości książkowych, aktualności, konkursy biblioteczne itd.).
Stworzenie katalogu bibliotecznego w formie elektronicznej i udostępnienie go na stronie internetowej szkoły.
Prowadzenie gazetki w sali 22 (polonistycznej) dotyczącej książek szczególnie polecanych przez nauczyciela j. polskiego.
„Ciekawą książkę przeczytałem…” – przygotowanie przez uczniów podcastów na temat swoich wrażeń czytelniczych.
„Tej książki nigdy nie zapomnę!” – cykl spotkań organizowanych w bibliotece szkolnej, podczas których zaproszeni goście (nauczyciele, dyrekcja szkoły, osoby z zewnątrz, lokalni literaci) opowiadać będą o książkach, które darzą szczególnym sentymentem.
Zorganizowanie wycieczki do Biblioteki Publicznej w Sułkowicach oraz do Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie (udział w lekcji na temat ochrony i konserwacji woluminów, najstarsze zabytki w zbiorach BJ).
Zaangażowanie uczniów w przygotowanie Gminnego Konkursu „W świecie lektur” (projekt edukacyjny dla uczniów kl. 2 – nagranie filmów reklamowych dla książek stanowiących przedmiot konkursu).
Przeprowadzenie całorocznego plebiscytu na najlepszego czytelnika.
Zorganizowanie wieczorku literackiego dla uczniów i wszystkich mieszkańców naszej miejscowości, podczas którego wystawiona będzie sztuka – kolaż różnych tekstów poznanych w gimnazjum.
Przeprowadzenie międzyklasowego konkursu na plakat reklamujący najciekawszą lekturę omawianą na zajęciach.
Festiwal Projektów, CNK 22.06.2012 from Webmaster CEO on Vimeo. |